Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Balčik - Dovolenka: Základné info

Mapa Balčik, klikni
Vyše 2600 rokov staré mesto Balčik (prv známe ako Dionýsos - Dinoysopolis) je romantické letovisko s kľudnou atmosférou vzdialené 35 km od Varny a 7 km juhozápadne od hotelového letoviska Albena.  

Nachádza sa v severnej časti Bulharského prímoria, z časti na pobreží a z časti na výšine. Výškový rozdiel medzi pobrežím a vyššie položenými časťami Balčiku je až 250 metrov.

V súčasnosti tu žije približne 14 000 obyvateľov. Mesto sa rozprestiera v terasovito členenom svahu, bohato pokrytom zelenými stromami, nad menším zálivom tvoriacim rybársky prístav.

Balčik je vďaka svojím bielym skalám, radovým domčekom, úzkym uličkám a malebnej krajine nazývané perlou Čiernomorského pobrežia.

Už rímsky básnik Ovídius obdivoval jeho krásu a nazval ho „Bielym mestom“. Táto charakteristika platí dodnes vďaka typickým „bielym“ domčekom postavených z bieleho kameňa a unikátnym „bielym“ pieskovcovým skalám, medzi ktorými sa Balčik rozprestiera.

Miestne pláže sú obľúbeným miestom pre kľudnú dovolenku. Na návštevníka zapôsobí pohľad na pobrežie k mestečku. Kvôli tomuto výhľadu povedal Ovidius: "Mesto bieleho kameňa, skláňam sa pred touto nenapodobiteľnou krásou."

Je neuveriteľné, že aj napriek blízkosti obrovského letoviska Albena ostal Balčik len málo poznamenaný medzinárodným cestovným ruchom. Naďalej si zachoval pokojnú atmosféru čiernomorského prístavného mestečka s nedotknutou prírodnou scenériou a špecifickou architektúrou.

Návštevnosť tohto letoviska umocňuje aj nádherná botanická záhrada s množstvom exotických kaktusov, rastlín a stromov privezených z celého sveta. Niet sa čo čudovať, že si toto miesto s nádhernými priľahlými parkami zvolila rumunská kráľovná Mária ako miesto pre svoj oddych a dala si na tomto mieste postaviť svoje letné sídlo.