Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Sozopol - Dovolenka: Základné info

Mapa Sozopol, klikni
Sozopol (10 000 obyvateľov) je starobylé mestečko južného Bulharska. V minulosti to bola starobylá grécka Apolónia. Dodnes sú tu významné pamiatky pripomínajúce helénsku epochu. Okrem toho tu stále žije významná grécka komunita.

Leží v malebnej polohe na polostrove. Je vzdialené cca 33 km od Burgasu. Sozopol je hlavným rybárskym a námorným prístavom Bulharska.

Mesto samotné je rozdelené na dve časti – staré mesto (leží na polostrove) je oddelené od nového mesta Charmanite nádherným zalesneným parkom a niekoľkými historicky vzácnymi kostolmi.

Turistickým centrom Sozopolu je dláždené námestíčko nachádzajúce sa medzi polostrovom a Charmanite. Je obklopené stánkami so suvenírmi, portrétujúcimi umelcami, hudobníkmi. Pozdĺž nich sa tiahne kľudný mestský park.

Južne odtiaľ nájdete pláž. Neďaleko sa nachádza bohato zásobené archeologické múzeum, kde je možné obdivovať najkrajšiu bulharskú zbierku gréckych kamenných váz.

Charakteristické pre Sozopol sú krivolaké uličky, lemované drevenými domami s vysunutými poschodiami a kamenným stropom.

Sozopol je držiteľom medzinárodného ocenenia EU - Modrá vlajka za čistotu prírodného prostredia.

Domáce vinice v každom dome poskytujú ľahký tieň, malebné zákutia a tiché krčmičky na útese nad vlnami dotvárajú úžasnú atmosféru Sozopolu.

V meste je aj jedna z najväčších bulharských tovární na spracovanie rýb a výrobu rybacích konzerv. Sozopol je i obchodným a vojenským prístavom.